sobota 24 lis 2012

Pasowanie na uczniów rzemiosła i przedsiębiorczości

Dnia 24 października 2012r. o godz.11 w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim odbyły się uroczyste obchody święta Zasadniczej Szkoły Zawodowej związane z „Ślubowaniem uczniów klas pierwszych”.

Na zaproszenie Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz Młodzieży Szkoły w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele zakładów pracy – pracodawcy uczniów, w tym także przedstawiciele lokalnego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w osobach: Pan Zbigniew Jasiński – członek Zarządu i Pan Stanisław Rynkiewicz- pełnomocnik Zarządu i dyrektor Cechu.Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odegraniu hymnu narodowego, głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Pan Marek Chyl , który w ciepłych słowach przywitał uczniów Klas I Zasadniczej Szkoły Zawodowej i podziękował im za zainteresowanie się tą szkołą. Mówca nakreślił historię szkoły, jej osiągnięcia a także zaprezentował możliwości edukacyjne współczesnej młodzieży. Społeczność szkolna klas II przywitała młodszych kolegów , którzy już od 3 września są formalnie uczniami szkoły.  

Po tych wystąpieniach nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły. Ślubowało 138 uczniów.

Przewodnicząca spotkania udzieliła głosu przedstawicielowi Cechu i tutaj głos zabrał Pan Stanisław Rynkiewicz – dyrektor Cechu, który przywitał uczniów w gmachu tutejszego Zespołu i wyraził nadzieję iż uczniowie trafnie wybrali swoje zawody takie jak: ślusarz, murarz-tynkarz, piekarz , cukiernik,mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca, fryzjer. Wspominając nowelizację ustawy o oświacie wyraził nadzieję iż zwiększa ona możliwości nauki praktycznej, umożliwia zdobycie wykształcenia średniego po ukończeniu szkoły zawodowej w 2 letnim liceum.

 W programie akademii umieszczono punkt ;”pasowanie na ucznia zawodu”. Mówca zapoznał zebranych z historia ustanowienia najwyższego odznaczenia rzemieślniczego w postaci „Szabli im. Jana Kilińskiego „ i tworzącą się tradycją pasowania uczniów rzemiosła taką szablą.

Mistrz szewstwa Jan Kiliński, pułkownik Insurekcji Kościuszkowskiej dał w historii przykład rzetelnego wykonywania rzemiosła, a w chwilach wojny podjęcie walki o wolność ojczyzny. Za te cechy , godne naśladowania Kongres Związku Rzemiosła Polskiego ustanowił to odznaczenie Jego imieniem.  

Pan Zbigniew Jasiński , w kontuszu rzemieślniczym dokonał pasowania na ucznia rzemiosła i przedsiębiorczości 12 przedstawicieli szkoły zawodowej. Odbyło się to uroczyście , z należytą godnością i w atmosferze powagi . Pełniący funkcję CECHMISTRZ wypowiadał słowa „pasuję cię na ucznia zawodu” i następował moment przyłożenie szabli na lewe ramię ucznia .  

Na zakończenie akademii Pan Marek Chyl – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych podziękował gościom za udział , rzemiosłu za dokonany akt pasowania, a młodzieży i gronu pedagogicznemu złożył życzenia okolicznościowe, wszelkiej pomyślności w nauce.

Po wysłuchaniu hymnu szkoły nastąpiło wyprowadzenie sztandaru i zakończenie akademii.

  

Notował . SMR.

 

Przejdź do galerii zdjęć – autor zdjęć Urszula Jurczak



<- Wstecz do: Aktualności
###JS###