czwartek 29 mar 2012

Dzień Kariery Zawodowej z udziałem rzemiosła lidzbarskiego – ZSZ Orneta

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ornecie zorganizowali dla przyszłych absolwentów gimnazjów DZIEŃ KARIERY ZAWODOWEJ w dniu 29 marca 2012 r.

Na spotkanie przybyli licznie uczniowie gimnazjów z Ornety (Nr 1 i Nr 2), Pieniężna i Lubomina. W programie dnia przewidziano zwiedzanie Zespołu Szkół Zawodowych, nauczyciele i uczniowie szkół zachęcali absolwentów do podjęciu nauki w tej szkole ,czy to w klasach technikum(specjalności 5), czy też w Zasadniczej Szkole Zawodowej.

O godzinie 10 młodzież szkolna wraz z gronem pedagogicznym swoich gimnazjów oraz zaproszeni goście zgromadzili się w Gościńcu Warmińskim na głównych uroczystościach .

Otwarcia spotkania dokonała dyrektor Zespołu Pani mgr Elżbieta Fijarczyk, która w serdecznych słowach przywitała przede wszystkim młodzież gimnazjalną, uczniów szkoły a także zaproszonych gości: przedstawicieli władz rządowych i samorządowych,organizacji , pracodawców. Rzemiosło na spotkaniu reprezentowali: wytypowany przez Zarząd Pan Bogdan Żulewski – mistrz zawodu oraz Pan Stanisław Rynkiewicz i Pani Ewa Kowalczyk.

Ważnym momentem spotkania było obdarowanie zaproszonych gości i sponsorów uroczystości wspaniałymi statuetkami „PRZYJACIELA SZKOŁY”. Wśród wyróżnionych znalazł się przedstawiciel Zarządu Cechu Pan mgr Stanisław Rynkiewicz.

W imieniu władz rządowych głos zabrał Jarosław Kogut – Vice Starostwa Lidzbarski. W imieniu Starosty przekazał wszystkim pozdrowienia i złożył życzenia owocnych obrad. W wystąpieniu Starosta zachęcał młodzież do podejmowania trafnych decyzji o wyborze przyszłego kierunku nauki .Poinformował zebranych o dotychczasowych zasługach i osiągnięciach szkoły, jej grona pedagogicznego, a na czas seminarium życzył wszystkim spełnienia swoich oczekiwań w wyborze kariery życiowej.

Pani dr Danuta Oleksiak w swoim wystąpieniu skupiła się na temacie reformy szkolnictwa zawodowego. Wraz z wchodzącą reformą oświaty – z dniem 1 września 2012 r. - szkolnictwo zawodowe oczekuje dużych zmian programowych, a nowe plany nauczania i nowe podstawy programowe bedą bardziej przyjazne środowisku uczniom i całej przedsiębiorczości. Wszyscy liczą na znaczny postęp w oświacie dający wszystkim zainteresowanym dużo satysfakcji i spełnienie życiowych pasji i zainteresowań.

Przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy z Lidzbarka Warmińskiego – Panie mgr Bożena Romasz – dyrektor i Pani mgr Sylwia Bęś – Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej – Działu Usług Rynku Pracy zapoznały uczniów z „Analizą aktualnej sytuacji absolwentów szkół zawodowych na rynku pracy,szanse, zagrożenia i możliwości osiągnięcia sukcesu”. Burmistrz Miasta Ornety Pan mgr Ireneusz Popiel zaprezentował uczestnikom spotkania multimedialną prezentację na temat;”Kompleksowe zagospodarowanie terenów inwestycyjnych w Ornecie”. Władze Miasta przygotowały propozycję założenia własnej strefy ekonomicznej dla przedsiębiorczości na obszarze ponad 20 ha powierzchni. Teren ma być uzbrojony i skanalizowany.

W końcowych słowach przemówienia Burmistrz zachęcał do zainteresowania się tą ofertą, gdzie zapewne wiele osób znajdzie swoje miejsce i spełnienie swoich pasji życiowych.

Przedstawiciel samorządu rzemiosła lidzbarskiego, Pan mgr Stanisław Rynkiewicz – pełnomocnik Zarządu i równocześnie dyrektor Cechu rozpoczął swoje wystąpienie nieco uroczyście, od udekorowania Zespołu Szkół Zawodowych CKU w Ornecie Medalem 65-lecia Rzemiosła Lidzbarskiego wraz z dyplomem uznania, skromnym upominkiem i kwiatami. Honorowe Wyróżnienie samorządu rzemiosła wręczyli : Pan Bogdan Żulewski – działacz i pełnomocnik Zarządu w Ornecie oraz Pan mgr Stanisław Rynkiewicz – dyrektor Cechu. Jak zaznaczył przedstawiciel Zarządu to wyróżnienie przyznano ZSZ za wkład pracy pedagogicznej wśród środowiska orneckiego, za jej 44 lecie istnienia,a w szczególności za wspieranie szkolnictwa zawodowego i wspieranie edukacji uczniów nauki rzemiosła,a także za: „kształtowanie u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny, poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu na wartości kulturowe Europy i świata (myśli z misji szkoły).Honorowe wyróżnienie odebrały Panie Dyrektorki : Elżbieta Fijarczyk i Anna Basałygo. Dyrektor Szkoły w ciepłych słowach podziękowała samorządowi i dyrekcji Cechu za dostrzeżenie ich dorobku, jak i zapewniła o dalszej dobrej współpracy szkoły z całym środowiskiem rzemiosła , tego lidzbarskiego, ale i zrzeszonych przedsiębiorców w cechu braniewskim,czy elbląskim.

Następnie przedstawiciel cechu lidzbarskiego Stanisław Rynkiewicz omówił temat: „ Roli i znaczenia rzemiosła na rynku pracy w świetle zmian systemowych w szkolnictwie zawodowym.” Zwrócił się do przyszłych absolwentów gimnazjów o poważne potraktowanie wyboru przyszłej swojej edukacji i nauki, zachęcał do dobrego rozpoznania możliwości i swoich predyspozycji. Dla większości absolwentów czeka szkoła średnia (technikum ), z 5,czy 6 specjalizacjami, natomiast dla pozostałych otworem stoi zasadnicza szkoła zawodowa, gdzie istnieje ,w cyklu 3-letnim, możliwość zdobycia wielu zawodów i specjalizacji. Pomocnym w wyborze może być informacja uzyskana z organizacji rzemieślniczej ( cechu ), jak i z zakładów pracy, które deklarują możliwość przyjęcia nowych uczniów z dniem 1 września br. Problemy związane ze zmianami w systemie kształcenia zawodowego zawsze leżały w kręgu zainteresowania rzemieślników i ich organizacji rzemiosła, bowiem z mocy ustawy rzemiosło wykonuje konkretne działania w obszarze edukacji zawodowej. Kształcenie młodych fachowców wymaga nie tylko dobrych programów i regulacji prawnych , ale także warunków technicznych zakładów nauki rzemiosła i dobrego przygotowania kadry mistrzów praktycznej nauki rzemiosła.

Rzemiosło jest jedyną organizacją pracodawców, która angażuje się w edukację zawodową poprzez faktyczne uczestnictwo w całym procesie edukacji młodego człowieka.

Właściwe wyszkolenie kadr i dobre przygotowanie praktyczne na sprostanie wyzwaniom rynku pracy to wspólny cel zarówno szkół zawodowych ,jak też i środowiska pracodawców zrzeszonych w organizacjach cechowych. Nie ma innej możliwości,by pracodawca szkolący uczniów nie deklarował swojej przynależności do cechu,który sprawuje nadzór pedagogiczny nad prowadzonym szkoleniem praktycznym.

Rzemiosło i jego organizacje chcą być partnerami w realizacji zadań systemu oświaty zawodowej. Ten kierunek, oparty na współpracy szkół i organizacji pracodawców – rzemieślników, pokazuje ważny obszar i potencjał organizacji rzemiosła, który należy wykorzystać w procesie dostosowywania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

Przedstawiciel rzemiosła zadeklarował współpracę ze szkołą zawodową na odcinku tworzenia programów praktycznego nauczania uczniów, w tym uczniów rzemiosła.

W części artystycznej spotkania młodzież przygotowała skecz o tematyce „z życia wzięte”.

Dla wszystkich uczestników seminarium organizatorzy przygotowali poczęstunek , gdzie przy kawie , herbacie i wspaniałych wyrobach cukierniczych toczono dyskusje nad problemami przyszłego pokolenia i trafnym wyborem przyszłości.

Zgodnie z opinią uczestników spotkanie spełniło oczekiwania organizatorów. 

 

Galeria zdjęć.

Opracował: SMR. 



<- Wstecz do: Aktualności
###JS###