ROZDZIAŁ V
Władze i organy Cechu
§ 20
- Organami Cechu są:
- Walne Zgromadzenie,
- Zarząd Cechu,
- Komisja rewizyjna,
- Sąd Cechowy.
- Członek Cechu może być wybrany tylko do jednego z organów wymienionych w ust. 1 litera B, C, D.
- Osoba pełniąca funkcję w organach Statutowych ma obowiązek przy pełnieniu tej funkcji przestrzegać przepisów prawa, Statutu, uchwał organów Statutowych, postępować sumiennie, uczciwie i zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oraz interesami reprezentowanego środowiska.
- Kadencja Zarządu, Komisji rewizyjnej i Sądu Cechowego trwa cztery lata. Jednakże organy te wykonują swoje zadania do czasu wyboru nowych organów przez Walne Zgromadzenie.
- Wybory Starszego Cechu oraz osób wchodzących w skład organów, o których mowa w ust. 1 litera B, C, D dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
- Przy obliczaniu wymaganej większości głosów uwzględnia się tylko głosy oddane „za” i „przeciw” uchwale.
- Za udział w posiedzeniach Zarządu Cechu członkowie otrzymują diety i zwrot kosztów podróży wg zasad ogólnie obowiązujących.
A. W A L N E Z G R O M A D Z E N I E
§ 21
- Walne Zgromadzenie tworzą członkowie Cechu.
- Członek Cechu może brać udział w obradach Walnego Zgromadzenia tylko osobiście.
- W obradach Walnego Zgromadzenia mają prawo uczestniczyć, z głosem doradczym przedstawiciele władz, organizacji wymienionych w § 4 Statutu, a także dyrektor Cechu.
- W obradach Walnego Zgromadzenia mogą uczestniczyć zaproszeni goście.
§ 22
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
- uchwalanie Statutu Cechu i jego zmian , uchwalanie regulaminów obrad Walnego Zgromadzenia, Komisji rewizyjnej i Sądu Cechowego,
- wybór i odwołanie Starszego Cechu, członków Zarządu, przewodniczących i pozostałych członków Komisji rewizyjnej i Sądu Cechowego,
- określenie zasad naliczania:
- składek członkowskich,
- opłat wpisowych zwanych Statutowymi,
- opłat za świadczenia usług biura Cechu,
- uchwalanie zasad gospodarki finansowej Cechu oraz podziału nadwyżki bilansowej Cechu,
- uchwalanie planów i programów rozwoju rzemiosła, oraz planów finansowych (preliminarzy budżetowych) Cechu,
- rozpatrywanie sprawozdań Zarządu, Komisji rewizyjnej i Sądu Cechowego, udzielanie absolutorium członkom Zarządu,
- podejmowanie uchwał o przystąpieniu Cechu do organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła oraz innych wymienionych w § 5 lub o wystąpieniu z nich,
- podejmowanie uchwał w sprawie nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości będących własnością Cechu,
- upoważnianie Zarządu do zaciągania pożyczek oraz zbywania nieruchomości będących własnością Cechu,
- wybór delegatów na zjazdy organizacji wymienionych w § 4 Statutu,
- nadawanie tytułów honorowych, zgodnie z § 11 Statutu,
- rozpatrywanie odwołań członków Cechu od uchwał Zarządu,
- podejmowanie uchwał w sprawie połączenia, podziału lub likwidacji Cechu,
- uchwalanie i rozpatrywanie innych nie wymienionych wyżej spraw i zagadnień przewidzianych w Statucie Cechu i innych organów samorządu gospodarczego rzemiosła.
§ 23
Odwołanie członka Zarządu, Komisji rewizyjnej i Sądu Cechowego przed upływem kadencji może nastąpić przez Walne Zgromadzenia większością 2/3 głosów w głosowaniu tajnym.
§ 24
- Walne Zgromadzenie może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwoływane jest raz do roku, najpóźniej w ciągu 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Walne Zgromadzenie zwołuje na podstawie uchwały Zarządu Starszy Cechu lub w jego zastępstwie Podstarszy Cechu.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie może być zwoływane przez Zarząd w każdym czasie także na żądanie:
- Komisji rewizyjnej,
- 1/4 ogólnej liczby członków Cechu.
- Żądanie zwołania nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia powinno być złożone na piśmie z podaniem spraw i celu, które mają być przedmiotem obrad.
- W przypadku wskazanym w ust. 3 Walne Zgromadzenie powinno być zwołane w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia żądania.
§ 25
- Zwołanie Walnego Zgromadzenia następuje przez pisemne powiadomienie każdego członka Cechu co najmniej 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia z podaniem:
- daty, godziny i miejsca odbycia obrad Walnego Zgromadzenia,
- proponowanego porządku obrad.
- Członkom, którzy zalegają z uiszczaniem składek członkowskich powyżej trzech miesięcy należy przypomnieć o obowiązku uregulowania zadłużeń, gdyż nie dopełnienie powyższego obowiązku pozbawi członka prawa wybieralności do organów Cechu.
§ 26
- Walne Zgromadzenie władne jest do podejmowania uchwał w sprawach objętych porządkiem obrad gdy zostało zwołane zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu, a liczba obecnych na nim członków wynosi co najmniej ¼ liczby członków ogółem w Cechu.
- W razie nie dojścia do skutku obrad Walnego Zgromadzenia, w pierwszym terminie z powodu braku wymaganej liczby obecnych członków, Walne Zgromadzenie obraduje tego samego dnia – w drugim terminie – w czasie o 30 minut później, a podjęte uchwały przez Walne Zgromadzenie są prawomocne bez względu na liczbę obecnych na nim członków.
- Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, jeśli Statut i regulamin obrad nie stanowią inaczej.
- Uchwały o zmianie Statutu, uzupełnieniu porządku obrad oraz w sprawach wprowadzonych dodatkowo do porządku obrad wymagają dla swej ważności co najmniej 2/3 głosów „za”.
- Uchwałą o uzupełnieniu porządku obrad nie może być objęta sprawa zmiany Statutu.
- W głosowaniu na Walnym Zgromadzeniu udział biorą jedynie członkowie Cechu.
- Na wniosek większości 2/3 obecnych członków Walne Zgromadzenie podejmować może uchwały w głosowaniu tajnym.
§ 27
- Walne Zgromadzenie otwiera Starszy lub Podstarszy Cechu. Walne Zgromadzenie wybiera spośród członków Cechu prezydium w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczą-cego i sekretarz obrad.
- Szczegółowe zasady i tryb obrad Walnego Zgromadzenia określa regulamin.
- Przewodniczący obrad ma prawo po uprzednim trzykrotnym upomnieniu wykluczyć ze Zgromadzenia osoby, które nie stosują się do Zarządzeń porządkowych.
- Protokół z obrad Walnego Zgromadzenia i uchwały Walnego Zgromadzenia podpisują przewodniczący i sekretarz obrad. Protokół podlega zatwierdzeniu na najbliższym Walnym Zgromadzeniu.
- Odpisy uchwał Walnego Zgromadzenia Cech przesyła izbie rzemieślniczej, której jest członkiem, na jej wniosek.
B. Z A R Z Ą D C E C H U
§ 28
Zarząd Cechu jest organem wykonawczym Cechu i ponosi odpowiedzialność za prawidłową jego działalność.
§ 29
- Zarząd Cechu składa się z 5 osób, w tym ze Starszego Cechu, Podstarszego Cechu, sekretarza, skarbnika i członka Zarządu. Walne Zgromadzenie wybiera oddzielnie Starszego Cechu, a pozostałych członków Zarządu razem. Walne Zgromadzenie może dodatkowo wybrać 2 zastępców członków Zarządu.
- Warunkiem wyboru na członka Zarządu jest uzyskanie największej liczby głosów, lecz nie mniej niż 50% głosów plus jeden głos.
- Kadencja Zarządu trwa 4 lata. Ustępujący członkowie Zarządu mogą być ponownie wybierani, po upływie kadencji.
- Funkcję Starszego Cechu można pełnić przez trzy kolejne kadencje, funkcje członków Zarządu nie podlegają tym ograniczeniom.
- Kandydatem na Starszego Cechu może być członek Cechu, który jest co najmniej od 10 lat członkiem Cechu (przy zachowaniu zasady ciągłości stażu) i posiada staż pracy w organizacjach samorządu gospodarczego rzemiosła przez 1 kadencję.
- Kandydat na członka Zarządu musi posiadać co najmniej 5-letni staż członkowski w Cechu (przy zachowaniu zasady ciągłości stażu).
- Walne Zgromadzenie w szczególnie uzasadnionych wypadkach może odstąpić od zachowania wymogów stażu członkowskiego wymienionego w ust. 5 i 6 z zachowaniem zasady, iż minimalny staż członkowski kandydata na Starszego Cechu ma wynosić 5 lat i staż pracy w organach samorządu, od kandydatów na członków Zarządu – staż członkowski w Cechu co najmniej 3 lata.
- Do Zarządu mogą być wybierani jedynie członkowie Cechu. Prawo zgłaszania kandydatów do Zarządu przysługuje ustępującemu Zarządowi i członkom obecnym na Walnym Zgromadzeniu.
- W razie ustąpienia, odwołania lub nie uzyskania absolutorium przez członka Zarządu przed upływem kadencji, do Zarządu Cechu wchodzi do końca kadencji zastępca członka w kolejności największej liczby głosów, a w przypadku równej ilości głosów wg kolejności umieszczenia na liście.
- W przypadku ustąpienia lub odwołania Starszego Cechu do czasu wyboru przez najbliższe Walne Zgromadzenie zastępuje go Podstarszy Cechu.
- Na pierwszym posiedzeniu Zarządu Starszy Cechu przedstawia kandydatury na funkcje Podstarszego Cechu, sekretarza i skarbnika, a Zarząd podejmuje uchwałę o wyborze ich na wymienione funkcje. Zasady ukonstytuowania się Zarządu określa regulamin pracy Zarządu.
- Walne Zgromadzenie może odwołać tych członków Zarządu, którzy nie uzyskali absolutorium.
§ 30
- Zarząd prowadzi wszystkie sprawy Cechu z wyjątkiem spraw zastrzeżonych innym organom.
- Do szczególnych kompetencji Zarządu należy:
- Reprezentowanie interesów członków wobec terenowych organów administracji, Sądów, organizacji społecznych i gospodarczych,
- Gospodarowanie funduszami i majątkiem Cechu, z zachowaniem zastrzeżeń uprawnień Walnego Zgromadzenia,
- Zwoływanie Walnych Zgromadzeń i przygotowywanie uchwał i wniosków na te Zgromadzenia,
- Powoływanie w razie potrzeby komisji kontroli społecznej i innych komisji problemowych,
- Realizowanie ustalonych zasad współdziałania z innymi organami,
- Wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia,
- Powoływanie i odwoływanie dyrektora Cechu oraz ustalanie wynagrodzenia zgodnie z obowiązującymi zasadami płacowymi,
- Rozpatrywanie i rozstrzyganie skarg i wniosków dotyczących członków Cechu,
- Kierowanie wniosków do Sądu Cechowego,
- Podejmowanie uchwał dotyczących przyjmowania i wykreślania członków z Cechu,
- Określanie wysokości składek członkowskich, opłat Statutowych a także innych opłat za usługi świadczone przez Cech. Zarząd może – w szczególnie uzasadnionych przypadkach – zmniejszyć, obniżyć lub zwolnić indywidualnego członka z opłat na umotywowany wniosek członka.
- Wykonywanie budżetu Cechu,
- Opracowywanie planów działalności Cechu,
- Ustalanie zakładowego systemu wynagradzania pracowników Cechu,
- Wykonywanie zadań w zakresie nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych zatrudnianych przez rzemieślników – członków Cechu,
- Delegowanie przedstawicieli Cechu, w tym także dyrektora do prac w komisjach i organizacjach samorządu terytorialnego i gospodarczego,
- Integrowanie środowiska rzemieślniczego i popularyzacja rzemiosła,
- Uczestniczenie w realizacji zadań w zakresie oświaty dla rzemiosła,
- Nakładanie kar porządkowych na członków Cechu i ich egzekwowanie.
- Reprezentowanie interesów członków wobec terenowych organów administracji, Sądów, organizacji społecznych i gospodarczych,
§ 31
- Posiedzenie Zarządu zwołuje Starszy lub Podstarszy Cechu. O czasie i miejscu posiedzenia zawiadamia się członków Zarządu pisemnie najpóźniej 5 dni przed terminem narady.
- W posiedzeniu Zarządu uczestniczy dyrektor Cechu z głosem doradczym.
- Uchwały Zarządu mogą być podejmowane przy obecności co najmniej połowy liczby członków, w tym Starszego lub Podstarszego Cechu.
- Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Przy równej liczbie głosów decyduje głos przewodniczącego posiedzenia Zarządu.
- Szczegółowe zasady i tryb pracy Zarządu oraz jego komisji określają regulaminy uchwalone przez Zarząd.
C. K O M I S J A R E W I Z Y J N A
§ 32
Komisja rewizyjna jest organem kontrolującym całokształt działalności Cechu, z wyjątkiem Walnego Zgromadzenia i orzecznictwa Sądu Cechowego.
§ 33
- Komisja rewizyjna składa się z 3 członków i 2 zastępców wybranych przez Walne Zgromadzenie spośród członków Cechu na okres kadencji Zarządu.
- Walne Zgromadzenie wybiera w głosowaniu tajnym – oddzielnie – przewodniczącego Komisji a pozostałych członków razem. Warunkiem wyboru jest uzyskanie największej liczby głosów, lecz nie mniej niż 50 % plus jeden głos.
- Kandydat na przewodniczącego Komisji powinien legitymować się co najmniej 10 - letnim stażem członkowskim (przy zachowaniu zasady ciągłości stażu) w Cechu, zaś członkowie Komisji powinni posiadać co najmniej 5 - letni staż członkowski w Cechu (przy zachowaniu zasady ciągłości stażu). Walne Zgromadzenie może skorzystać z uprawnień przewidzianych w § 29 ust.7 Statutu Cechu.
- Członek Komisji rewizyjnej może być odwołany przez Walne Zgromadzenie przed upływem kadencji, w jego prawa i obowiązki wchodzi zastępca członka.
- Członkowie Komisji rewizyjnej wybierają spośród siebie zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
- Ustępujący członkowie Komisji, w tym przewodniczący mogą być wybierani ponownie na następne kadencje, bez ograniczeń.
§ 34
- Do kompetencji Komisji rewizyjnej należy:
- Badanie, przynajmniej raz w roku działalności statutowej Cechu, z tym, że na wniosek Zarządu Cechu badanie powinno być przeprowadzone w każdym czasie.
- Badanie rocznych sprawozdań finansowych (bilansów) oraz zgłaszanie Walnemu Zgromadzeniu związanych z tym wniosków,
- Składanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań z dokonanych czynności,
- Przedkładanie Walnemu Zgromadzeniu wniosków o udzielanie absolutorium Zarządowi Cechu i / lub jego poszczególnym członkom.
- Badanie, przynajmniej raz w roku działalności statutowej Cechu, z tym, że na wniosek Zarządu Cechu badanie powinno być przeprowadzone w każdym czasie.
- Szczegółowe zasady i tryb pracy Komisji określa regulamin uchwalony przez Walne Zgromadzenie.
D. S Ą D C E C H O W Y
§ 35
Członkowie Cechu podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie zasad etyki zawodowej, rzetelnego wykonywania rzemiosła i innej działalności, a także za realizację obowiązków wynikających z prowadzonego szkolenia praktycznego uczniów.
§ 36
- Sąd Cechowy składa się z 3 członków wybranych przez Walne Zgromadzenie spośród członków Cechu, na okres kadencji Zarządu.
- Walne Zgromadzenie wybiera oddzielnie przewodniczącego Sądu, a pozostałych członków razem. Warunkiem wyboru jest uzyskanie największej liczby głosów, lecz nie mniej niż 50 % plus jeden głos.
- Kandydat na przewodniczącego musi legitymować się 10-letnim stażem członkowskim w Cechu (ciągłym), członkowie Sądu – 5-letnim stażem członkowskim.
- Walne Zgromadzenie może skorzystać z ustaleń zawartych w § 29 ust. 7 Statutu Cechu z pominięciem wymogu pracy w organach Cechu.
- Walne Zgromadzenie może rozważyć możliwość wyboru dwóch zastępców członków Sądu Cechowego.
- Członek Sądu może być odwołany przez Walne Zgromadzenie przed upływem kadencji, wówczas w jego miejsce wchodzi zastępca członka Sądu.
§ 37
- Sąd Cechowy rozpatruje sprawy na wniosek Zarządu lub z własnej inicjatywy.
- Sąd Cechowy może orzekać następujące kary:
- upomnienia,
- nagany,
- pozbawienie prawa do korzystania z określonych świadczeń Cechu na czas określony,
- pozbawienie prawa wybierania do organów Cechu na okres do 3 lat,
- wykluczenie z Cechu.
- upomnienia,
§ 38
- W przypadku rozpatrywania sprawy dotyczącej osoby pełniącej funkcję w organach Cechu Sąd może – niezależnie od orzeczenia kary – zgłosić wniosek o odwołanie z pełnionej funkcji w organach statutowych.
- W przypadku rozpatrywania sprawy wynikłej wskutek skarg osób korzystających z usług członka Cechu i uznania skargi za zasadną, Sąd niezależnie od orzeczenia kary może zalecić naprawienie wyrządzonej szkody materialnej.
§ 39
- Wykluczenie członka Cechu może nastąpić jedynie z ważnych przyczyn w przypadku, gdy z jego winy dalsze członkostwo sprzeczne jest z postanowieniami Statutu Cechu lub zasadami współżycia społecznego.
- Za ważną przyczynę wykluczenia należy uznać w szczególności:
- popełnienie przestępstwa w celu uzyskania korzyści materialnych, lub z innych niskich pobudek, jeżeli przestępstwo zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem Sądu
- umyślne działanie na szkodę Cechu,
- uporczywe niewykonywanie podstawowych obowiązków członkowskich,
- naruszenie zasad etyki zawodowej i rzetelnego wykonywania działalności gospodarczej i szkoleniowo – pedagogicznej w zakresie prowadzonego szkolenia praktycznego uczniów rzemiosła.
- popełnienie przestępstwa w celu uzyskania korzyści materialnych, lub z innych niskich pobudek, jeżeli przestępstwo zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem Sądu
§ 40
- Sąd orzeka w składzie co najmniej dwóch członków, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
- Na rozprawie interesy Zarządu reprezentuje jego przedstawiciel na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa.
- Od orzeczenia Sądu służy członkowi prawo odwołania do Sądu odwoławczego przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie, w terminie 1 miesiąca od doręczenia orzeczenia.
- Orzeczenie Sądu odwoławczego jest ostateczne.
- Sąd Cechowy informuje Zarząd o wydanych orzeczeniach na najbliższym posiedzeniu Zarządu.
- Wykonanie prawomocnych orzeczeń Sądu należy do Zarządu Cechu.
- Szczegółowy tryb postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przez Sąd Cechowy określa regulamin Sądu uchwalony przez Walne Zgromadzenia.